​Pre bežného zberateľa je teda často nepochopiteľné, prečo môžu byť LP platne, na rozdiel od iných formátov, také drahé.

expensive shit

Ako teda určiť cenu?


Celkovú cenu vinylovej platne vieme určiť na základe nasledujúcich bodov:
 
Titul
Hlavným určovateľom hodnoty platne je vždy hudba, ktorá je do nej vylisovaná. Albumy „veľkých mien“ ako Beatles, Pink Floyd a Led Zeppelin sa síce lisovali v obrovských nákladoch, no pre veľký záujem zberateľov si ale držia svoju hodnotu. To isté sa však dá povedať aj o okrajových žánroch ako punk alebo death metal, ktoré vyhľadáva menší počet zberateľov, avšak často vychádzali v nákladoch v stovkách kusov, čo z nich môže spraviť zberateľské rarity. Bonusové body, pokiaľ ide o prvé z niekoľkých vydaní. 
 
Stav

Je úzko spojený s ostatnými bodmi. Pokiaľ sa jedná o zaujímavý titul v dobrom stave vinylu i obalu, môže tento fakt značne navýšiť hodnotu vinylovej platne, nakoľko štastný zberateľ môže do svojej kolekcie pridať úlovok v cukríkovom stave. Tejto problematike sme sa detailne venovali v článku ‚O stave platní a ich hodnotení‚.
 

Krajina lisovania

Viac zaplatíte za album z originálnej krajiny lisovania, ako za ten, ktorý bol vydaný v licencii. To však neznamená, že si občas nemôžete pustiť Jugoton alebo Balkanton, ktoré sú dokonalou náhradou, kým zoženiete originál, prípadne kým naň pošetríte.

 
Rok

Platne sa používaním opotrebovávajú, ale hodnotu môžu stratiť aj nesprávnym skladovaním. Platňa zo 60-tych rokov v stave Mint je napríklad pomerne vzácnym úkazom, ktorý zvyšuje jej cenu. Medzi vzácne ročníky tiež môžeme zaradiť 90-te roky, kedy sa LP stali mŕtvym formátom a lisovalo sa iba pre hŕstku nadšencov. 

 
Ponuka

Zatiaľ čo vo väčšine československých zbierok platní prevyšovali Slováčkovia či Zagorky svojim počtom Beatles a Queen, v zahraničí bol tento pomer opačný. Často sa tak stretávame s argumentom, že v zahraničí je možné kúpiť platne lacnejšie. Prirátajte si však k cene náklady na poštovné zo zahraničia a ceny sa vyrovnajú. 

 
Dopyt

Všetci, ktorí sa zbieraniu platní venujeme dlhšie, nostalgicky spomíname na časy, kedy sa platne dali kúpiť doslova na kilá a za pár drobných. ko je tomu však aj u iných komodít, s vyšším záujmom o vinylové platne rastie aj ich cena, hlavne pri kúskoch, ktoré sa na trhu nachádzajú len vo veľmi malých nákladoch.

Pozitívnou správou je pribúdajúci počet mladých ľudí so záujmom o vinylové platne a ich zbieranie. 

Existuje viac kategórií milovníkov platní, či už sa jedná o skalných zberateľov, ktorí zbieraniu ale aj počúvaniu venújú znančný čas, alebo príležitostných nadšencov ktorý si radi sem tam spestria zbierku niečím novým. Máme možnosť stretnúť sa aj so zberateľmi, ktorí už len pasívne rozširujú svoju celoživotnú kolekciu, avšak na počúvanie zakúpených kúskov u nemajú dosť času. Prudký nárast dopytu po vinylových platniach, či už nových alebo bazárových zažívame od prelomu rokov 2013/2014 ktorý pokračuje doteraz.

Pozrite si aktuálne najdrahšie platne na Phono.sk:
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *